![ΕΑΣ-ΝΑΞΟΥ_Καπνιστή-Γραβιέρα](https://i0.wp.com/easnaxos.com/wp-content/uploads/2019/03/ΕΑΣ-ΝΑΞΟΥ_Καπνιστή-Γραβιέρα.jpg?fit=1200%2C896&ssl=1)
Καπνιστή Γραβιέρα
Μια νοστιμιά που θα λατρέψετε! Αυτό είναι η καπνιστή γραβιέρα της Ένωσης Αγροτικών Συνεταιρισμών Νάξου!
Σκληρό τυρί, χρώματος χρυσοκίτρινου και σχήματος κυλινδρικού, η καπνιστή γραβιέρα μας παράγεται από μείξη αγελαδινού και αιγοπρόβειου γάλακτος, σε ποσοστό 80% κατ’ ελάχιστον και 20% κατά μέγιστον αντίστοιχα.
Η καπνιστή γραβιέρα έχει όμορφο άρωμα και καπνιστή γεύση και επίγευση, ενώ μπορεί να χρησιμοποιηθεί με πολλούς διαφορετικούς τρόπους, π.χ. ως επιτραπέζιο τυρί ή ως συστατικό σε πίτες, τάρτες και τοστ – ακόμη, πάει πολύ στα ζυμαρικά. Επίσης, δοκιμάστε τη μέσα σε μπιφτέκι ψητό και θα μας θυμηθείτε!
Να ξέρετε ότι:
- Η Ε.Α.Σ. Νάξου διαθέτει την καπνιστή γραβιέρα της σε συσκευασίες του ενός (1) και των τριών (3) κιλών
- Ελάχιστα λιπαρά επί ξηρού του προϊόντος: 40%
- Μέγιστη υγρασία του προϊόντος: 38%